İnsan ruhunun karanlık köşelerine dalmak, bir film yapımcısının üstlenebileceği en heyecan verici zorluklardan biridir. Böyle bir girişim, sonuç, son derece kasvetli bir manyetik atmosferi yoğunlaştırırken psikolojik genişliğiyle de etkileyici olduğunda daha da övgüye değerdir. İşte yönetmen Çınar Nazım İleri bu iddiayı kazanıyor ve 'Herkes Korkuyor' ile gerçeklik ile psikoz arasındaki sınırda gözlerimizin önünde gelişen yoğun, neredeyse hazmedilemez bir deneyim sunuyor. Kısmen bilimkurgu, kısmen deneysel olan, karanlık, rüya gibi bir imgeyi ve David Lynch'in gerçeküstü otomatizmini hatırlatan anlatı parçalarını birleştiren bu kısa film, kurbanın kahramanın kendi sorunlu zihni olduğu bir örümcek ağı gibi ortaya çıkıyor.

Yönetmen, duygusal istismar mağdurlarının varoluşlarına damgasını vuran travmaların üstesinden gelmelerine yardımcı olabilecek son derece ileri bir teknoloji bahanesinden başlayarak, bizi her dönüm noktasının aldatıcı göründüğü klostrofobik bir kurgusal evrenin viskoz maddesine sürüklüyor. Böylece görüntülerde yakalanan hikaye, herkesin tamamlamaya davet edildiği bir bulmaca yapısına sahip oluyor. Daha doğrusu, bu yapay zeka "psikoterapistinin" yardımını aramaya karar veren ana kadın karakterin hikayesi, tıpkı zaman ve mekanın tutarlılığını kaybetmesi gibi, gerçeklik yasalarının askıya alındığı bir dizi farklı parça aracılığıyla bize gösteriliyor. Ana karakterin umutları ve kabusları arasındaki hem büyüleyici hem de dehşet verici, programatik, kaotik yolculuk, kolektif bilincin bir metaforu olan bu büyük ağıt vadisinde kaybolan şifa arayışındaki diğer hayaletlerle kesişiyor.

Çınar Nazım İleri'nin kısa filmine tutarlı bir "psikoanaliz edilebilir" alt katman vermesi, filmin bazı izleyicilere ya korkutucu ya da fazlasıyla kopuk görünmesine neden olabiliyor. Aslında kısa filmi kolay ulaşılabilir olmak isteyen projeler kategorisine girmiyor. İşte tam da bu yüzden 'Herkes Korkuyor' her izleyici için bir meydan okumadır ve gelecek vaat eden bir yönetmenlik vizyonunun yarattığı bu iyi düzenlenmiş konseptten gerçek anlamda yararlanmak için yeniden izlemeyi talep eder.

Kendi geçmişinin acısını çeken bir ruhun derinliklerine doğru karanlık ve manyetik bir yolculuğu anlatan etkileyici karmaşıklığıyla 'Herkes Korkuyor', TMFF'nin Nisan 2024 sayısında Ayın 2. Filmi ödülüne layık görüldü.

Doctor Andrei C. Şerban (Romania)